Pandemi

Maskeler

2020’yi delip geçen pandemi ile, yüz maskeleri artık günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Yeni normale -zorda olsa- alıştıktan sonra, yazın daha sıcak ve de nemli günler için her gün yaratıcı çözüm önerileri duyuyoruz. Durum böyle olunca, hangi materyalin daha güvenli ve de kullanışlı olacağını bilebilmek her geçen gün kafa karıştırıcı bir hal alıyor.

 

Washington Üniversitesi’nde enfeksiyon hastalıkları hekimi ve halk sağlığı araştırmacısı olan Dharushana Muthulingam, yaz ayları için hem konforlu hem de sağlıklı olabilecek kumaş maskeleri öneriyor. Ancak şunu da ekliyor, “Maalesef korunma ve nefes alabilirlik arasında ters bir ilişki var. “

“Genellikle, maskeyi güneşe doğru tuttuğunuzda liflerin arasındaki ışığı görmek istemezsiniz, ancak bu solunumu kısıtlayacak bir durumdur. Maskeniz özellikle sıcak aylarda nefes alabilir olmalıdır.” dedi.

Araştırmalar, pamuklu, batik ve hatta kurulama bezleri gibi sıkıca dokunmuş pamuklu kumaşların en iyi genel seçenekler olduğunu gösterse de, karışıma nem ve ısı eklendiğinde her zaman en rahat kumaşlar sıraladığımız kumaşlar olmuyorlar. Muthulingam, şunu da ekledi “Maske rahatsız edici olunca, insanlar yüzlerine daha bile fazla dokunuyor. Ki bu da zaten kaçmaya çalıştığımız durum. “

 “Yeterince iyi” koruma elde etmek için konformuzdan ödün vermemiz gerekiği aşikar, daha hafif pamuklar, polyesterler veya performans kumaşlar kabul edilebilir ve güvenlidir.

Maskeler

Maskenin şekli de önemli bir husustur. Bir çok kişi tarafından rahat kulak bantları ile güvenli bir oturuşa sahip cerrahi bez maskeler tercih edilirken, çoğu koşucu, yukarı veya aşağı çekebilecekleri maskeleri tercih ediyor. Şunu asla unutmamalıyız ki, maskenizin burnunuzu kapatması ve çenenizin altına girmesi gerekir. Hep beraber başa çıkmaya çalıştığımız bu dönemde önlemlerimizi alarak umarız ki bu zor günleri geride bırakabiliriz. Unutmayın ki sağlık her şeydir!

Mutlu ve sağlıklı günler dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir