Pandemi

Pandeminin Festivali, Venedik Film Festivali!

Bu yıl ki Venedik Film Festivali hepimize renkli bir görsel şölen sunuyor.

Koronavirüs salgını başladığından bu yana ilk kez düzenlenen festival olan Venedik Film Festivali, dünyaya ekrandaki yaratıcılığın ve kırmızı halı fantazisinin gücünü yeniden hatırlattı. Pedro Almodóvar, Kiyoshi Kurosawa, Gia Coppola ve hatta Orson Welles’in yeni filmleriyle program tıka basa dolarken, dünyanın dört bir yanından gelen yıldızlarda festivalde yerini aldı. Jürinin elegant başkanı Cate Blanchett festivale liderlik ederken, Tilda Swinton, Regina King ve İtalyan pop yıldızı Elodie gibi yenilikçi stil yıldızlarının dokuz günlük prömiyerleri ve görünümleriyle moda camiası kesinlikle festivalin zevkine vardı.

Bu haftanın açılış töreni ise modanın çıtasını iyice yükseltti. Blanchett, ilk kez 2015’te Carol’un Londra galasında giydiği çarpıcı payetli Estaban Cortazar görünümünü tekrar gündeme çıkararak sürdürülebilir bir dolabı olduğunu bizlere göstermiş oldu.

Altın Aslan ödülü sahibi Swinton, sınırları aşan kariyerine, Chanel stiliyle, övgüleri topladı. Björk’ün kreatif direktörü James T. Merry tarafından tasarlanan özel Venedik karnavalı maskesi sayesinde ise abartısız, fırfırlı bluz ve etek kombinasyonu ile sanatsal bir vurgu kazandı.

Lovers’ın yıldızı Stacy Martin, lacivert Louis Vuitton mini elbisesini bir bomber ceket ile tamamlarken, son projesini bizlere tanıttı. Aynı şekilde, Ludivine Sagnier, yine bizi şaşırtmayarak, MiuMiu’nun 2020 bahar koleksiyonundan çiçekli elbisesiyle hiç olmadığı kadar güzel görünüyordu.   

Festival, sağlık kurallarına bağlı kalarak, özel bir etkinliğin nasıl güvenli bir şekilde sahnelenebileceğine dair tüm dünyaya bir örnek oluyor. Maskeler ve sosyal mesafe tüm katılımcılar için zorunluluk olmasına rağmen bu durum cazibeyi azaltmak için asla bir gerekçe olamadı, ve böylelikle Venedik’in filmleri, modası ve yıldızlarının sağladığı ilham, kırmızı halının 2020 ve sonrasındaki geleceğine dair yine bizlerin heyecan ve ilhamla dolmasına olanak sağladı.

Maskeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir